Ne mnoho lidí to o mě ví, ale je to už skoro 10 let co jsem žila cca rok a pul v zahaničí. Je neskutečný jak to letí. A při brouzdání starými povídkami ze života jsem narazila na cosi, co vůbec nevím, že zplodily moje prsty.
A tak jsem se rozhodla o to s Vámi podělit, lecjaké myšlenky mne zaujaly bez ohledu na dobu a místo…

Když se podívám zpět, rozhodnutí sbalit celý svůj život do jednoho zavazadla a vydat se do neznámé země bylo jednoznačně nejlepší rozhodnutí. Když odjedeš a proměníš svůj život v jednu velkou cestu plnou nejistoty, rosteš. Jsi postaven před nové výzvy, poznáš nové perspektivy, nejednou sám sebe překvapíš. Učíš se, rozšiřuješ a měníš svůj náhled na svět. Učíš se a zároveň odnaučuješ, život tě fackuje a mnohými lekcemi tě učí pokoře. Vyvíjíš se, toužíš… a tak postupně vznikají ty vzpomínky, které tě již neopustí do konce života. Pokud jsi někdy strávil alespoň jednu sezonu daleko od domova, určitě se ztotožníš s následujícími sedmnácti odstavci.
1. Adrenalin už tě neopustí
V momentě, kdy se rozhodneš odjet, se tvůj život promění ve změť emocí, očekávání neočekávatelného, improvizace a poznávání. Smysly nikdy nespí a slovo rutina brzy zmizí z tvého slovníku, aby uvolnilo místo superlativům. Nová místa, nové zvyky, nové výzvy, noví lidé…. Pocit nového začátku tě nejprve vyděsí, ale pak se stane návykovým.
2. Ale po návratu… vše pokračuje v zajetých kolejích
Takže když se jednoho dne vrátíš domu, to co tě překvapí je, že tě nic nepřekvapilo, nic se tam nezměnilo. Tvůj život se diametrálně změnil, jsi přeplněn zážitky… ale doma se vše vrátí do normálu. Ostatní pokračují v každodenních činnostech a všedních povinnostech… A ty pochopíš, že život se kvůli tobě nezastaví.
3. Chybějí ti a přebývají slova
Když se tě zeptají: „Jak jde život?“, dá ti práci nalézt ta správná slova. Musíš se kousnout do jazyku, abys své okolí neunavoval příběhy a vtipy z tvých cest, kterým, byť se perfektně hodí k situaci, oni neporozumí. Když už se snažíš něco vysvětlit, napadají tě slova a výrazy v cizím jazyce, která by situaci perfektně vystihovala. Bohužel však v tvém rodném jazyce neexistuje ekvivalent.
4. Pochopíš, že statečnost je přeceňována
Mnoho lidí ti bude říkat, že jsi odvážný, že také chtěli někam vyrazit, ale nakonec to vzdali. Ty už víš, že ona „odvaha“ se sestává z 10 % z rozhodnutí a z 90 % odhodlání. Chceš něco udělat? Udělej to! Potom už nejsou odvážní ani zbabělí: děj se co děj už tomu musíš čelit a není cesty zpět.
5. A najednou, jsi svobodnější
Přestože máš stejné možnosti jako předtím, získáš nový pocit volnosti. Pokud jsi opustil svůj domov, zvládl jinde začít od nuly a všechno funguje, cítíš, že nic není problém. Nic není nemožné.
6. Už nikdy nebuš mluvit jedním určitým jazykem
Často tě napadne ideální výraz pro danou situaci, avšak ne v ideálním jazyce. Často tento výraz v potřebném jazyce zcela chybí. Když tvůj život probíhá v cizím jazyce, učíš se a zároveň zapomínáš. Spolu s pokroky v dané řeči tě překvapí chvíle, ve kterých se musíš soustředit, aby ses smysluplně vyjadřoval v tvém rodném jazyce.
7. Naučíš se dávat sbohem… a prožívat
Brzo si uvědomíš, že mnoho věcí a lidí je minulostí. A hodnota mnoha zážitků se stane relativní. Naučíš se vytvářet nová pouta a zároveň dávat sbohem. Je to boj mezi nostalgií a pragmatismem.
8. Všechno je dvojí
Dvě jsou SIM karty do telefonu, dvě průkazky do knihovny, dva bankovní účty, dva druhy měn, které se neustále snažíš přepočítávat, dokud to nevzdáš. Dva druhy mincí v peněžence, které se neustále míchají při placení.
9. Normální? Co je normální?
Žít v cizí zemi, stejně jako cestovat, tě naučí, že „normální“ znamená společensky nebo kulturně akceptované. Takže když se ponoříš do cizí kultury, tvoje představa o normálním vezme za své. Naučíš se, že existují další způsoby, jak žít a nové zvyky si osvojíš dříve, než bys myslel. Zároveň lépe poznáš sám sebe, protože zjistíš, které zvyky ti opravdu sedí a které byly pouze naučené a nové způsoby ti vyhovují o mnoho více.
10. Staneš se turistou ve svém vlastním městě
Staneš se turistou ve městě kde žiješ. Každý detail najednou stojí za fotku. Park, katedrála… kterých by sis dříve doma ani nepovšimnul, se dostane mezi místa, co musíš za každou cenu navštívit. A když přijedou tví přátele na návštěvu, je nemožné doporučit jim několik zajímavých míst. Nejraději bys jim doporučil vše!
11. Naučíš se trpělivosti a říkat si o pomoc
V cizí zemi se jednoduchý úkon muže změnit v neočekávanou výzvu. Vyřídit papíry, najít správné slovo, nastoupit do správného autobusu… Vždy se objeví chvíle zoufalství, ale brzy se ozbrojíš trpělivostí, jakou jsi nikdy neměl a přijmeš fakt, že pomoc od neznámých lidí na ulici není jen užitečná ale mnohdy velmi prospěšná.
12. Čas se měří nezapomenutelnými okamžiky
Stejně jako při pohledu z okna vlaku to, co je v dálce, jako by se ani nepohybovalo a to co je nejblíže se míhá rychlostí zvuku. Z dálky dostáváš zprávy z domova, kde se prakticky nic nemění, narozeniny, svátky vše plyne uspořádaně jak má. Naproti tomu v tvém novém domově běží vše nepostihnutelným sprintem a tak se naučíš ocenit i ty malé momenty ať už je to skypování se starými přáteli nebo další dobrodružství s těmi novými.
13. Nostalgie tě dostihne, kdy to nejméně čekáš.
Nějaký pokrm, píseň či pouhá vůně. Jakýkoliv detail najednou způsobí, že tě zaplaví touha. Postrádáš maličkosti, jaké by tě nikdy nenapadly. A dal by jsi cokoliv, aby ses mohl přenést na dané místo. Nebo raději, aby ses mohl podělit o daný pocit s někým, kdo by ti rozuměl…
14. Ale není to o tom kde ale kdy a JAK.
Přesto někde uvnitř víš, že ti vlastně nechybí to místo, ale ta zvláštní a magická kombinace místa, momentu a správných lidí. Tehdy, když jsi byl na cestách, sdílel svůj život s jedinečnými lidmi a byl jsi tak šťastný. Na každém místě kde si žil jsi zanechal kousek toho, čím jsi byl. Ale někdy nestačí vrátit se na dané místo, aby ti přestalo chybět.
15. Změníš se
Tohle uslyšíš často, že cestování tě změní. A přestože to zní jako klišé, žít v jiné zemi je cesta, která tě dozajista změní. Silně otřese tvými kořeny, ovlivní tvé jistoty a změní tvé obavy. Bez téhle zkušenosti bychom nikdy nedospěli tak daleko v našich životech. Možná jsi tomu nevěřil předtím, možná si to neuvědomíš v průběhu… Ale jednoho dne to uvidíš zcela jasně. Vyvinul jsi se, neseš si jizvy, prožils to. Změnil ses.
16. Domov se nyní vejde do jednoho kufru.
Od té chvíle co vměstnáš svůj život do jediného zavazadla, to co jsi doposud považoval za domov, zmizí. Spousta věcí je nahraditelných, oblečení, knížky, nádobí. A přesto se i tak budeš brzy cítit jako doma. Mnoho věcí tvoří tvůj domov, ale s většinou se nakonec rozloučíš bez výčitek svědomí. Domov tvoří vzpomínky, prožité momenty, rozhovory s přáteli nebo na dálku s rodinou, hrst fotek… Domov je tam, kde je srdce.
17. A není návratu….
Teď už víš, co znamená vzdát se pohodlí, začít od nuly a změnit tvé dny v nezapomenutelné. A ten svět je taaak velký. Jak by jsi jej jen mohl přestat objevovat, žít…?